Jelenie sika

Jeleń wschodni, sika (Cervus nippon) - gatunek jeleniowatych - jego podgatunki zamieszkują wschodnią część Syberii, Mandżurię, wschodnie Chiny, Koreę, Japonię oraz Tajwan. Introdukowany także w wielu innych krajach. Do Polski sprowadzony w 1895 i aklimatyzowany w okolicach Elbląga i Pszczyny.

W zachodnich Czechach jeleń sika był introdukowany na przełomie XIX i XX wieku. Pierwsza lokalizacja, to obora „LIPI” koło Manetina. Następna była obora Ćeminy. W latach 40-tych ubiegłego wieku uległy zniszczeniu płoty w tych oborach i jelenie wyszły na wolność. Zwierzęta ruszyły w górę rzeki Strely i Uterskiego Potoku do innych obwodów łowieckich.

Pojawiły się dwa centra występowania jelenia sika w zachodnich Czechach czyli Nadleśnictwo Manetin i Nadleśnictwo Konstantinove Lazne.

W roku 1975 szacowało się zasięg występowania na 30 270 ha głównie w powiecie Pilzno-północ. Inwentaryzowany stan populacji w tym czasie wynosił około 400 sztuk. Mimo intensywnego użytkowania łowieckiego stany od roku 1986 do 1993 stale rosły.

Dzisiaj jeleń sika występuje na bardzo rozległym obszarze regionu Pilzneńskiego i ekspansja postępuje dalej. Wiosenne inwentaryzacje w obwodach łowieckich potwierdzają bytność jelenia sika w obwodach gdzie dotychczas nie występował ten gatunek.

Mimo, że w materiałach publikowanych w czeskiej prasie i w materiałach, pochodzących z różnego rodzaju sympozjów i konferencji jest wiele pomyłek i niedomówień, należy z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że chodzi o podgatunek cervus nippon hortullorum (Dybowski).

Wskazują na to wyceny trofeów i wagi upolowanych osobników.

W Niemczech występuje cervus nippon hortullorum (Dybowski), w materiałach pojawia się często jako Cervus nippon mantchuricus China

Dlaczego tak jest? Pytanie pozostaje bez odpowiedzi.

W obwodach łowieckich w Niemczech występuje cervus nippon hortullorum czyli sika Dybowskiego. Wskazują na to wyceny trofeów i wagi tuszy. Podobnie jest też w parkach i obwodach zamkniętych.

Hodowca niemiecki Pan Golz oferuje tego jelenia sika, nie rozróżniając podgatunku. Z wagi osobników można się domyślać, że chodzi o cervus nippon hortullorum (Dybowski).

Park Willingen jest bardziej precyzyjny i jasno mówi, że posiada cervus nippon hortullorum (Dybowski).

W Austrii można natrafić na cervus nippon hortullorum (Dybowski) raczej tylko w obwodach łowieckich zamkniętych i w parkach. Nie tak dawno Schloss Greffenegg szczycił się swoją populacją jelenia sika, dziś trudno dowiedzieć się, co się z tymi zwierzętami stało. Zamek jest znany w Austrii z Festiwali muzyki Mozarta.